ROK 2019   ROK 2018    ROK 2017    ROK 2016    ROK 2015   ROK 2014 ROK 2013

 

https://1drv.ms/f/s!ArX4Jid-bHvrZrnGmvnX5QRMwXE

(  więcej na w/w linku  za zgodą córki Anny  )

 
 
 
 
 
 
Stowarzyszenie reprezentowali :
Piotr Gajecki - Jan Chylaszek -Leszek Kurek  
 

 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 

 

 

 
 
 
 
"Chwalebne Dzieje Lotnictwa Polskiego" czyli 25-lecie ciągłości istnienia Światowego Stowarzyszenia Lotników Polskich, zbiega się ze stuleciem odzyskania przez Polskę Niepodległości. Niedzielne 16.09.2018r uroczystości odbyły się w Jaworznie, gdzie powstawało Stowarzyszenie

 

                     Zobacz Foto                                                             TVP Katowice 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 
  
 
Na ZAPROSZENIE
Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych w Obchodach

NARODOWEGO  DNIA PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH

Światowe Stowarzyszenie Lotników Polskich reprezentują
-  w Warszawie :  płk . pil. Jan Urbaniak Członek Zarządu Głównego i płk . dr Zbigniew Ciołek    
   wiceprezes ds. członkowskich
- w Katowicach na zaproszenie Wojewody Śląskiego - Marszałka Województwa Śląskiego i 
   Prezydenta Miasta Katowic :
-  prezes Zarządu Głównego Tadeusz Zemuła , I-szy Z-ca prezesa -wiceprezes Józef Skulich
   Wiesław Leda przedstawiciel  organów statusowych

 

 
  
 
 

 

https://www.senat.gov.pl/aktualnosci/art,10422,list-marszalka-senatu-do-polonii-i-polakow-za-granica-w-zwiazku-z-ustawa-o-ipn.htm
 
 
 

 
Operacja nosząca kryptonim „Adolphus” -  w nocy z 15 na 16 lutego 1941 r.  po raz pierwszy przerzucono wówczas z Wysp Brytyjskich skoczków spadochronowych do okupowanej Polski ( Europy kontynentalnej ). Była sobota , samolotem Whitley Z-6473 o godz. 18.20 kpt. F. Keast z 419 Eskadry RAF wystartował do Polski z Cichociemnymi: mjr Stanisławem Krzymowskim „Kostką”, rtm. Józefem Zabielskim „Żbikiem” i jednym kurierem ministerstwa spraw wewnętrznych bombardierem Czesławem Raczkowskim „Orkanem”.            Na pokład samolotu zabrano też cztery zasobniki z zaopatrzeniem (zawierające radiostację, sprzęt świetlno-sygnalizacyjny, broń i materiały wybuchowe).

Na skutek pomyłki nawigacyjnej zrzut nie trafił  na palcówkę odbiorczą k/ Włoszczowej,  nastąpił dopiero o godz. 00.30, w odległości 138 km na południowy zachód od planowanego miejsca, koło wsi Dębowiec, 6 km na północny zachód od stacji kolejowej Skoczów, na terenie przyłączonym już do Rzeszy.

Samolot wrócił do Anglii po 11 godz. i 45 min. lotu z zapasem paliwa 50 l., co wystarczało  na 10 – 15 min. lotu. Załoga po powrocie meldowała, że wyrzuciła skoczków i zasobniki            na dziko w rejonie Słomniki – Proszowice, 24 km na północny wschód od Krakowa.

W ręce Niemców wpadły cztery zrzucone z bombowca zasobniki, natomiast los skoczków miał następujący przebieg :  dla " Żbika " nie był zbyt udany (uszkodził staw skokowy i śród-stopie), skoczkowie przedostawali się do Generalnej Guberni indywidualnie. " Orkan " wpadł na granicy, Jego zeznania na tyle przekonały Niemców, że uznali Go za przemytnika i skazali na trzymiesięczne więzienie w Wadowicach oraz grzywnę, z możliwością jej zamiany na kolejny miesiąc odsiadki , grzywnę opłaciła organizacja BCh - i wreszcie dotarł On do Warszawy , podobnie jak Jego pozostali współtowarzysze. Do końca wojny przerzucono                   do okupowanej Polski 317 Cichociemnych !

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
ODWIEDZIŁO NAS         
 
                           
             Admin   slpro@op.pl   gg3073544